Jak začít s BARFováním?
Krmení podle BARF principů vyžaduje znalosti o výživě, aby byla strava vyvážená a zdravotně nezávadná. Pojďme si společně věnovat tomu, jak s BARFem začít.
JAK ZAČÍT?
Důležité je znát zdravotní stav svého psa. Přechod z granulí je u zdravého pejska možný ihned. Pokud se rozhodnete krmit vašeho psa syrovou stravou, nikdy nekombinujte granule a syrové maso kvůli stravitelnosti.
- 0-14 dní: čistá svalovina (kuřecí, krůtí, telecí, hovězí)
Ze začátku doporučujeme podávat pouze čistou svalovinu. Může se stát, že váš pes syrové maso ze začátku odmítne, v tom případě doporučuji lehce povařit, maso bude lépe trávit a vůni vařeného masa už málokterý pes odolá.
Maso je vhodné pro začátek krájet na malé kousky nebo lze dávat maso mleté. Postupně kousky zvětšujte, toto psa donutí kousat a učit se používat žvýkací svaly, které u krmení granulemi téměř nepoužíval.
- 2-3 týdny: vnitřnosti
Postupně zařazujeme do krmné dávky vnitřnosti. Vnitřnosti při velkém množství mohou způsobit průjem, proto je třeba správně vyvážit poměr kolik jich do dávky dát. Každý pes je jiný, proto je třeba sledovat vašeho psa, která vnitřnost mu sedí a vyhovuje a která ne, ty po kterých má problémy jednoduše vyřadíte.
- 3-4 týdny: kosti
Pes krmený granulemi ze začátku není vůbec schopen strávit kosti, proto kosti zařazujeme postupně až po cca 3-4 týdnech barfování, ze začátku je vhodné krmit měkkými kostmi - kuřecí krky, křídla, skelety, pro citlivější psy podávejte klidně kosti mleté. Postupně můžeme přidávat větší a větší kusy kostí, což nutí psa opět kousat, okusování kostí čistí zuby a předcházíte tak vzniku zubního kamene. Velké množství kosti může způsobit zácpu, platí to samé co u vnitřností, psa sledujte a podle potřeby upravte dávku.
KOSTI NIKDY NEPODÁVEJTE VAŘENÉ, vařenou kost pes nedokáže strávit, štěpí se na ostré kousky a je pro něj velmi nebezpečná!
B.A.R.F - SPRÁVNÉ SLOŽENÍ
60% maso, kůže, vnitřnosti
20% syrové kosti, nejlépe obalené masem
20% ovoce a zelenina, rýže, poihanka, extrudované těstoviny)
+ doplňky stravy
- Olej - podporuje tělo při zánětlivých onemocněních či problémech se zažíváním, imunitní systém, pomáhá udržet zdravé srdíčko, cévy i mozek,zdravou kůži i srst, rovněž podporuje zdraví šlach a kloubů.
- Kelpa - mořská řasa Kelpa potlačuje zápach z tlamy,brání vzniku zubního plaku a znemožňuje vznik zubního kamene.
- Pivovarské kvasnice - vysoce stravitelný, přirozený zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů pro všechny rasy psů, stará zvířata, psy v rekonvalescenci, nebo v zátěži.
- Probiotika - k posílení imunity a zdraví každého psa již od štěněte. Probiotika lze podávat jak pro prevenci před nemocemi a k posílení imunity, tak i jako podpůrný prostředek při léčbě některých zdravotních komplikací jako např.průjmy
- Vaječné skořápky z domácích vajec - vaječné skořápky jsou dobrým zdrojem vápníku, který je nezbytný pro udržení silných kostí a zubů psů. Vápník je důležitý zejména pro rostoucí štěňata a březí nebo kojící feny.
- Kolagen - prevence proti kloubním potížím
Denní krmná dávka by měla činit 2-3% ideální hmotnosti dospělého psa a 4-6% hmotnosti štěňat
Krmnou dávku je vhodné rozdělit u dospělého psa na 2x denně, u štěněte 3-5x denně.
Maso nikdy nedávejte studené přímo z ledničky, nebo zmrzlé, je to nebezpečné. Ideální je teplota podobná tělesné teplotě psa: 37,5 – 39°C . zejména v zimních měsících, psi žíjící venku, uvítají teplé jídlo.
TOXICKÉ POTRAVINY PRO PSA !!!
Čokoláda, sůl, hroznové víno, rozinky, kyselé okurky, skořice, syrové těsto, cibule, česnek, káva, čaj, rajče, houby..